Winter Glitters 2015 Results - Learn to Skate

Winter Glitters 2015 Results

Pickering Skating Club

The Pickering Skating Club would like to congratulate all of its skaters for their outstanding results at Skate Canada’s Central Ontario Winter Glitters Competition.

Medal Events

Gold medal:
Holly Branigan – Gold Interpretive
Sara Currie – Pre-Introductory Interpretive Group 1
Faith Lewis – STAR 4 Under 13 Free skate Group 1
Emily Weightman – STAR 5 Over 13 Free skate Group 1

Silver medal:
Stephanie Hintermeister – Pre-Introductory Interpretive Group 1
Brayden Hockley – STAR 5 Boys Over 13 Free skate
Faith Lewis – Introductory Interpretive

Bronze medal:
Lauren Balke – Pre-Introductory Interpretive Group 2
Phoebe Gatsis – Pre-Introductory Interpretive Group 1
Emily Guan – Pre-Preliminary Solo Dance Group 2
Cassie Nielsen – Junior Silver Solo Dance

Honorable mention:
4th place: Samantha Butt – Pre-Introductory Interpretive Group 1
4th place: Eldora Chen – Pre-Introductory Interpretive Group 2
4th place: Emily Weightman – Introductory Interpretive
4th place: Cassie Nielsen – STAR 5 Over 13 Free skate Group 1
5th place: Cassie Nielsen – Introductory Interpretive
5th place: Riley Sawyer – STAR 5 Over 13 Free skate Group 1
7th place: Brooke Farrell – Introductory Interpretive
8th place: Rachel Percy – Preliminary Solo Dance Group 2

Ribbon Events

Gold Standard:
Holly Branigan – Junior Silver Elements
Sara Currie – STAR 3 Elements Group 2
Phoebe Gatsis – STAR 2 Elements Group 2
Stephanie Hintermeister – STAR 2 Elements Group 2
Stephanie Hintermeister – STAR 2 Compulsory Group 12
Faith Lewis – STAR 4 Elements
Rachel Percy – STAR 1 Compulsory Group 5
Emily Weightman – STAR 5 Elements
Angelina Villanueva – STAR 1 Compulsory Group 1

Silver Standard:
Lauren Balke – STAR 3 Compulsory Group 3
Lauren Balke – STAR 3 Elements Group 1
Jessica Cawsey – STAR 1 Compulsory Group 1
Sara Currie – STAR 2 Compulsory Group 3
Jade Falsetti – STAR 1 Compulsory Group 1
Brooke Farrell – STAR 2 Elements Group 2
Phoebe Gatsis – STAR 2 Compulsory Group 5
Brayden Hockley – STAR 5 Boys Elements
Cassie Nielsen – STAR 5 Elements
Keeonna Trim-Sankar – STAR 1 Compulsory Group 4

Bronze Standard:
Jessica Cawsey – STAR 2 Elements Group 1
Eldora Chen – STAR 3 Compulsory Group 6
Brooke Farrell – STAR 2 Compulsory Group 1
Madison McKay – STAR 2 Compulsory Group 12

Merit:
Samantha Butt – STAR 2 Compulsory Group 2

Extreme Skate Results

Gold:
Holly Branigan – Gold Spin
Brayden Hockley – Silver Jump
Faith Lewis – Silver Jump

Silver:
Holly Branigan – Gold Jump
Madison McKay – Bronze Jump

Bronze:
Jessica Cawsey – Bronze Jump
Jessica Cawsey – Bronze Spin
Jessica Cawsey – Bronze Spiral
Cassie Nielsen – Silver Spin

Honorable Mention:
Brooke Farrell – Silver Jump
Cassie Nielsen – Silver Spiral