2016 - 2017 Competition Results - Learn to Skate

2016 – 2017 Competition Results

FROLICS ON ICE RESULTS

December 3-4, 2016

Gold Medal
Faith Lewis – Bronze Creative Skills
Emily Weightman – Open Individual Elements
Emily Weightman – Star 8 Freeskate

Silver Medal
Faith Lewis – Open Individual Elements

Bronze Medal
Faith Lewis – Silver Intrepretive
Cassie Nielsen – Silver Intrepretive
Cassie Nielsen – Star 6 Freeskate

Honourable Mention
4th place Cassie Nielsen – Creative Skills
5th place Emily Weightman – Silver Intrepretive
6th place Sara Currie – Bronze Intrepretive
6th place Emily Weightman – Bronze Creative Skills

2017 WINTER GLITTERS RESULTS

January 21, 2017

Gold Medal
Phoebe Gatsis – Star 4 – Free Program
Stephanie Hintermeister – Star 4 – Elements
Faith Lewis – Star 6 – Elements
Rachel Percy – Star 6/7- Solo Dance
Emily Weightman – Star 8 – Free Program

Silver Medel
Jessica Cawsey – Star 6/7 – Solo Dance
Phoebe Gatsis – Star 4 – Elements
Faith Lewis – Star 6 – Free Program

Bronze Medal
Stephanie Hintermeister – Star 4 – Free Program
Alexandra Savor – Star 4 – Free Program

Honourable Mention
4TH Place – Brooke Farrell – Star 4 – Free Program
4th Place – Natalia Savor – Star 6 – Free Program
5th Place – Cassie Nielsen – Star 6 – Free Program

Ribbon Events

Gold Standard
Kira Brown – Star 1 – Group 5 – Free Program
Jessica Cawsey – Star 2 – Group 10 – Free Program
Emily Guan – Star 2 – Group 10 – Free Program
Stephanie Hintermeister – Introductory Intrepretive
Kaitlyn Jovanovic – Star 1 – Group 5 – Free Program
Megan Putman – Star 1 – Group 5 – Free Program
Owen Weightman – Star 1 – Group 3 – Free Program and Elements
Melissa White – Star 2 – Group 2 – Elements

Silver Standard
Jessica Cawsey – Introductory Intrepretive
Brooke Farrell – Introductory Intrepretive
Emily Guan – Introductory Intrepretive
Tiffany Huang – Star 2 – Group 1 – Elements
Rachel Percy – Star 3 – Elements
Melissa White – Star 2 – Free Program

Bronze Standard
Hanna Davis – Star 2 – Group 2 -Free Program
Phoebe Gatsis – Introductory Intrepretive
Mya Murphy -Star 2 -Group 2 – Elements

Congratulations to the following Canskaters for their excellent performance at Winter Glitters

Emma Murley – Canskate 4
Mattea Stratoberdha – Canskate 4
Megan Cargill – Canskate 5
Rachel Hill – Canskate 5

STARSKATE CHAMPIONSHIP

February 3 -5, 2017

Gold Medal
Faith Lewis – Bronze Triathlon
Stephanie Hintermeister – Star 4 Freeskate

Silver Medal
Faith Lewis – Star 6 Freeskate

Honorable Mention
4th place Emily Weightman – Bronze Triathlon
7th place Cassie Nielsen – Silver Triathlon

Star 6 Freeskate Honorable Mention to:
Natalia Savor
Emily Weightman
Cassie Nielsen

CONGRATULATIONS AND BEST WISHES TO FAITH LEWIS AS SHE MOVES ON TO ALL ONTARIO CHAMPIONSHIP 2017 WINTERSKATE

January 27 to 29, 2017

Gold Medal
Faith Grant-Lewis….Star 6 Freeskate
Faith Grant-Lewis….Bronze Triathlon Women

Bronze Medal
Emily Weightman….Bronze Triathlon Women

Honourable Mention
7TH place Emily Weightman…Star 8 Freeskate

URSULA LEHMING SCARBORO SKATE 2017 RESULTS

April 21 to 23, 2017

Gold Medal
Faith Grant-Lewis – Bronze Triathlon (T)
Faith Grant-Lewis – Star 6 (3)

Silver Medal
Emily Weightman – Silver Women (2-INT)
Faith Grant-Lewis – Silver Women (1-INT)
Stephanie Hintermeister – Star 4 Girls 3-O13 – Free Program

Bronze Medal
Emily Weightman – Star 8 Women (3)
Emily Weightman – Bronze Triathlon (T)
Cassie Nielsen – Silver Triathlon (T)

Honorable Mention
Stephanie Hintermeister – Bronze Women (2-INT) – 5th Place
Cassie Nielsen – Silver Women (2-INT) – 6th Place
Phoebe Gatsis – Star 4 Free Program O-13 – 8th Place
Brooke Farrell – Star 4 Free Program O-13 – 8th Place
Jessica Cawsey – Star 4-5 Solo Dance – 9th Place

Ribbon Events for Scarboro Skate
Jessica Cawsey – Introductory Intrepretive – Gold Ribbon
Emily Guan – Introductory Intrepretive – Gold Ribbon
Jessica Cawsey – Star 3 Freeskate – Silver Ribbon
Emily Guan – Star 3 Freeskate – Silver Ribbon
Sakeenah Sulaiman – Star 3 Freeskate – Silver Ribbon

THORNHILL FUN 2017

April 7 – 9, 2017

Gold Medal
Stephanie Hintermeister – Star 4 – Elements

Silver Medal
Phoebe Gatsis – Star 4 – Free Program O13-3
Stephanie Hintermeister – Star 4 – Free Program O13-4
Stephanie Hintermeister – Bronze Interpretive -3

Bronze Medal
Emily Weightman – Silver Interpretive
Brooke Farrell – Star 4 – Free Program O13-6

Honorable Mention
Phoebe Gatsis – Star 4 – Elements – 4th Place
Brooke Farrell – Bronze Interpretive-4 – 5th Place
Brooke Farrell – Star 8-9 Solo Dance Group 2 – 5th Place

Ribbon Events
Owen Weightman – Star 1 Group 13 – Silver Ribbon

BUFFALO SPRING FLING 2017 RESULTS

Gold Medal
Stephanie Hintermeister….Foxtrot Solo Dance
Emily Weightman…..Novice Ladies Test Track Freeskating
Kristina Saunders…Adult Silver CM
Kristina Saunders…Adult Silver Spins
Faith Grant-Lewis…. Intermediate Jumps
Kristina Saunders…. Adult Silver Freeskate
Brooke Farrell & Stephanie Hintermeister…Intermediate Group Showcase
Kristina Saunders…. Adult Silver Jumps
Emily Guan…. Pre-Juvenile Music Interpretation
Emily Guan…. Pre-Juvenile Showcase

Silver Medal
Emily Guan…. Rocker Foxtrot Solo Dance
Natalia Savor…Junior Ladies Test Track Freeskating
Emily Weightman…Junior/Senior Showcase
Faith Lewis/Natalia Savor/Emily Weightman…Novice Teams Jumps/Elements

Bronze Medal
Natalia Savor & Emily Weightman…Killian Shadow Dance
Faith Grant-Lewis…. Novice Ladies Test Track Freeskating
Faith Grant-Lewis…Novice CM
Anita Xu…High Beginner Freeskate
Emily Weightman…Novice Jumps
Kristina Saunders…Adult Music Interpretation

Honourable Mention
Emily Guan – 4th Place – Pre-Juvenile Test Track Freeskating
Stephanie Hintermeister – 4th Place – Intermediate Ladies Test Track Freeskating
Emily Weightman – 4th Place – Novice CM
Rachel Wildridge – 4th Place – Pre-Juvenile Music Intrepretation
Faith Grant-Lewis, Natalia Savor, Alexander Savor, Emily Weightman, Rachel Wildridge -4th Place – Mini Production Ensemble
Natalia Savor – 4th Place – Open Music Intrepretation
Alexander Savor – 4th Place – Intermediate Showcase
Hannah Davis – 5th Place – Dutch Waltz Solo Dance
Rachel Wildridge – 5th Place – Foxtrot Solo Dance
Emily Weightman – 5th Place – Killian Solo Dance
Natalia Savor – 5th Place – Killian Solo Dance
Alexandra Savor & Rachel Wildridge – 5th Place – 14 Step Shadow Dance
Emily Weightman – 5th Place – Inter/Novice Footwork
Rachel Wildridge – 5th Place – Pre-Juvenile Footwork
Chenhao Sun – 5th Place – High Beginner Freeskate
Rachel Wildridge – 5th Place – Juvenile Showcase
Faith Grant-Lewis – 5th Place – Novice Showcase
Alexandra Savor – 6th Place – Intermediate Ladies Test Track Freeskate
Owen Weightman – 6th Place – High Beginner Freeskate
Stephanie Hintermeister – 6th Place – Juvenile Music Intrepretation
Faith Grant-Lewis – 7th Place – Quick Step Solo Dance
Owen Weightman – 7th Place – High Beginner CM
Hannah Davis – 7th Place – Preliminary Test Track Freeskating
Brooke Farrell – 7th Place – Juvenile Music Intrepretation
Owen Weightman – 7th Place – No Test Showcase
Brooke Farrell – 10th Place – Intermediate Showcase